مدیریت صحیح سیم کشی ساختمان با جعبه تقسیم ترمینال دار

مدیریت صحیح سیم کشی ساختمان با جعبه تقسیم ترمینال دار

سیم کشی ساختمان یکی از اقدامات بسیار حیاتی بعد از اتمام معماری یک سازه مسکونی، تجاری و یا حتی صنعتی می باشد. شما باید بتوانید سیم کشی را به گونه ای انجام دهید که انتقال جریان برق به بهترین شکل انجام شود. یکی از وسایلی که معمولاً در پروژه های سیم کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد جعبه تقسیم ترمینال دار می باشد.

منظور از ترمینال در واقع خروجی هایی هستند که به عنوان انشعاب گیری های متعدد می توانید از آنها استفاده کنید و در اغلب جعبه ها معمولا تعداد ۴ الی ۶ ترمینال وجود دارد. البته برخی از نمونه های آن می تواند بیشتر نیز باشد.

وجود جعبه تقسیم برق در یک ساختمان باعث می‌شود تا نظم و انسجام سیم کشی شما افزایش یابد و از طرفی به جهت محافظت از اتصالات در محل انشعاب گیری عملاً یک حفاظت فیزیکی برای سیم های برق فراهم می کند. در ادامه مقاله جزئیات بیشتری را از جعبه تقسیم ترمینال دار ارائه می دهیم تا بتوانید با اطلاعات کامل به خرید آنها بپردازید.

طبقه بندی جعبه تقسیم ترمینال دار

جعبه تقسیم ترمینال دار معمولاً در دو نوع توکار و روکار طبقه بندی میشود. اینکه شما از کدام یک از این جعبه تقسیم ها استفاده و بهره‌برداری کنید بستگی به نوع پروژه، نوع سازه و سیستم سیم کشی شما دارد. در بسیاری از ساختمان های تجاری و یا صنعتی ترجیح بر این است که به صورت پیش ساخته یک محفظه جداگانه را برای قرار دادن جعبه تقسیم ها در نظر بگیرند.

از طرفی لوله خرطومی توکار نیز تعبیه می‌شود تا مسیر هدایت سیم های برق کاملاً هموار شود. در حالت توکار شما یک سیستم حفاظتی بسیار دقیق و همه جانبه را در اختیار دارید به طوری که محل اتصالات در داخل سازه محافظت میشود. اما نوع روکار جعبه تقسیم ترمینال دار در واقع خارج از قسمت داخلی سازه است و بر روی سطح دیوار در ارتفاعات بلند نصب می شود.

نوع روکار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما بخواهید یک سیستم سیم کشی جداگانه را در ساز پیاده سازی کنید. معمولاً در معماری ساختمان ها به اندازه کافی از جعبه های توکار استفاده شده است. اما در پروژه های مضاعف قطعاً نیاز به استفاده از جعبه های روکار می باشد.

طبقه بندی جعبه تقسیم ترمینال دار

شکل هندسی جعبه تقسیم ترمینال دار

اشکال هندسی مختلفی برای ساخت جعبه تقسیم ترمینال دار در نظر گرفته می‌شود. در واقع این اشکال معمولاً هیچگونه تاثیری در ایجاد انشعابات مختلف در مسیر سیم کشی ندارند. عاملی که می تواند بر انشعابات تاثیر بگذارد در اصل تعداد ترمینال ها و خروجی های سیم های برق می باشد.

لذا اینکه شما بخواهید از اشکال هندسی مختلف استفاده کنید هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. اما به عنوان یک قاعده کلی اشکالی که برای ساخت جعبه تقسیم ها به کار گرفته می شود نوع مربعی، مستطیلی، دایره ای و همچنین هشت ضلعی می باشد.

نقش جعبه تقسیم در حفاظت از اتصالات سیم در مقابل گرد و غبار

اصولاً گرد و غبار عاملی آسیب زننده در محل اتصالات می باشد. زمانی که شما می خواهید یک سیم ورودی را در قسمت پل های منتهی به ترمینال انشعاب گیری کنید چندین پیچ به همراه عایق جداگانه وجود دارد که شما می توانید سیم ورودی را وارد شبکه و از طرف دیگر انشعاب گیری های متعددی دریافت کنید.

در محل اتصال جعبه تقسیم ترمینال دار، نوع طراحی به گونه ای است که هیچ گونه گرد و غبار و آلاینده های محیطی نمیتواند روی اتصالات بنشیند و سبب آلودگی آن شود. از طرفی وجود درپوش در جعبه تقسیم باعث می شود محل اتصالات از عوامل محیطی جدا شود. در برخی از نمونه های جعبه تقسیم ممکن است یک قفل نیز در درپوش تعبیه شود که می‌تواند امنیت این جعبه ها را چندین برابر کند.

نقش جعبه تقسیم در حفاظت از اتصالات سیم در مقابل گرد و غبار

جلوگیری از آتش سوزی با استفاده از جعبه تقسیم ترمینال دار

زمانی که اتصالات سیم های برق به صورت صحیح انجام شود شاهد اتصالات کوتاه و برخورد سیم های ورودی به یکدیگر نخواهید بود. همانطور که می دانید اگر اتصالات کوتاه میان دو سیم برقرار شود ممکن است باعث ایجاد جرقه های بزرگ و به دنبال آتش سوزی در ساختمانهای تجاری و یا حتی مسکونی شود. وجود پل های ارتباطی دقیق و همچنین عایق دار در مرکز جعبه تقسیم ترمینال دار باعث میشود تا سیم ها هیچگونه سطح تماسی در داخل جعبه با یکدیگر نداشته باشند.

این جداسازی هوشمندانه سیم ها قطعاً سبب بهبود انتقال انرژی برق و جلوگیری از اتصال سیم ها به یکدیگر می شود. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که ما باید شناخت دقیقی از مراحل سیم کشی برق ساختمان و همچنین استفاده از جعبه تقسیم برق داشته باشیم تا بتوانیم سیم های ورودی را وارد کانال و از طرف دیگر انشعابات صحیحی برقرار کنیم.

عدم نفوذ رطوبت در جعبه تقسیم ترمینال دار

رطوبت یکی از آسیب زننده ترین عوامل محیطی محسوب می شود. اگر جعبه تقسیم ترمینال دار در قسمت در پوش دارای عایق نباشد قطعاً در محیط‌های باز ممکن است رطوبت و سیالات مختلف به راحتی وارد جعبه شده و با اتصالات سیم برق تماس داشته باشد. در چنین شرایط خطرناکی قطعاً رطوبت محیط می تواند باعث از مدار خارج شدن اتصالات سیم های برق و همچنین ایجاد آتش سوزی در داخل جعبه تقسیم شود.

به همین دلیل این جعبه تقسیم ها به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که پس از بستن درپوش هیچگونه عامل خارجی از قبیل حیوانات مختلف مانند پرنده ها و همچنین دیگر جانداران قادر به باز کردن درپوش جعبه تقسیم و تاثیر روی محل اتصالات نیستند. این در نوع خود یک مزیت ارزشمند محسوب می شود چرا که جعبه تقسیم ها بعد از بسته شدن درب خود یک مهر و موم اساسی ایجاد می کنند.

جلوگیری از آتش سوزی با استفاده از جعبه تقسیم ترمینال دار

مشاوره قیمت و خرید سایزهای مختلف جعبه تقسیم از شرکت پتروکاسپین

در شرکت پتروکاسپین سایزهای متنوعی از انواع جعبه تقسیم وجود دارد. بنابراین شما می توانید متناسب با نوع پروژه و همچنین وسعت آن، سایزهای مناسب این تجهیزات ارزشمند را از این شرکت خریداری کنید. همچنين مشتریان گرامی می توانند جهت اطلاع از قیمت این محصولات با کارشناسان این مجموعه تماس داشته باشد تا ضمن کسب اطلاعات کامل تر یک مشاوره اصولی نیز دریافت کنند.

جهت مشاوره و خرید محصول می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

مشاوره و خرید : ۰۲۱۴۱۸۰۵