سینی کابل مشبک

ویژگی های سینی کابل مشبک و راهنمای خرید آن

ویژگی های سینی کابل مشبک و راهنمای خرید آن

سینی کابل مشبک از جمله تجهیزات پر کاربرد در صنایع گوناگون به ویژه صنایع ساختمانی است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزاتی با دوام و پایداری مناسب تحت عنوان سینی کابل ها پا به عرصه تولید گذاشتند. این تجهیزات به علت قابلیت ها و ویژگی هایی که دارند، جایگزین بسیار مناسبی برای لوله های فلزی و نیز سیم کشی و کابل کشی روکار شناخته شدند. این تجهیزات به خوبی از کابل ها در برابر اجسام تیز و برنده خارجی محافظت کرده و عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه داده اند.

تفاوت سینی کابل مشبک با لوله های فولادی

به طور کلی سینی کابل مشبک ضمن حفاظت از کابل ها و سیم ها در برابر عوامل خارجی مانند نور خورشید، رطوبت و برخورد اجسام تیز و برنده، با افزایش جریان هوا، سبب بهبود عمل انتقال حرارت از سیم ها و کابل ها و به هوای اطراف می شوند. این در حالی است که در لوله های فولادی فضای اطراف سیم ها و کابل ها کاملا بسته بوده و در صورتی که از یک مسیر برق، جریان برق زیادی کشیده شود، سیم به سرعت دچار آسیب دیدگی می شود. چرا که از اطراف مسیرهای برق جریان هوای کمی عبور می کند و عمل انتقال حرارت به نحو مطلوبی صورت نمی گیرد.

سینی کابل مشبک

کاربرد سینی کابل مشبک

به طور کلی سینی کابل مشبک به دلیل قابلیت ها و ویژگی های متعددی که دارد در تاسیسات برقی صنایع مختلفی به کار می رود که از جمله ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع ساختمان سازی
 • نیروگاه ها
 • صنایع ماشین سازی
 • و …

متریال به کار رفته در سینی کابل

از آنجایی که سینی کابل ها باید وزن کابل ها و سیم های موجود در تاسیسات برقی را تحمل کنند، باید از استحکام بسیار بالایی برخوردار باشند. به همین دلیل عمدتا در فرآیند طراحی و تولید این دسته از تجهیزات، از ورق هایی از جنس فولاد سیاه، ورق های روغنی، ورق های گالوانیزه و آلومینیومی استفاده می شود. هر یک از این ورق ها به سبب ویژگی هایی که دارند، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از بین ورق های ذکر شده، ورق های گالوانیزه به سبب ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، بیشترین کاربرد را در صنایع گوناگون دارند.

سینی کابل مشبک

سینی کابل مشبک گالوانیزه

در صورتی که مسیر کابل کشی و سیم کشی تاسیسات برقی از محیط های روباز عبور کند، از سینی کابل مشبک گالوانیزه استفاده می شود. به طور کلی این دسته از تجهیزات به دلیل دارا بودن پوششی از فلز روی در برابر رطوبت، سایش و خوردگی مقاوم بوده و به همین دلیل از طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند. به این ترتیب استفاده از این تجهیزات در تاسیسات برقی صنایع هزینه های ناشی از تعمیرات و تعویض سینی کابل ها را کاهش می دهد. عمدتا به منظور گالوانیزه کردن سینی کابل دو روش کلی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گالوانیزاسیون سرد

در فرآیند گالوانیزاسیون سرد، محلولی اسیدی با فلز روی تهیه شده و روی سطح ورق های فولادی پاشیده می شود. محلول ذکر شده، به علت ماهیت اسیدی که دارد، پیوند میان اتم های ورق های فولادی را شکسته و به این ترتیب اتم های فلز روی به سرعت با اتم های فولاد پیوند برقرار می کند. اما از آنجایی که دما در طول این فرآیند، دستخوش تغییرات زیادی نمی شود، فلز روی به خوبی نمی تواند در عمق ورق های فولادی نفوذ کند. به طور کلی سینی کابل گالوانیزه شده با فرآیند آبکاری سرد، می تواند تا ۸ سال دوام و پایداری را خود نشان دهد.

گالوانیزاسیون گرم

در این فرآیند حوضچه ای از فلز روی مذاب با دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد تهیه شده و ورق های فولادی درون آن غوطه ور می شوند. دمای بالای این حوضچه سبب می شود تا پیوند بین اتم های ورق فولادی از هم گسیخته شده و اتم های روی جایگزین آن ها شوند. از آنجایی که دمای حوضچه بسیار بالا است و سطح ورق های فولادی به طور یکنواخت در معرض دما قرار می گیرند، فلز روی می تواند تا عمق زیادی از ورق های فولادی نفوذ کند. به همین دلیل عمدتا سینی کابل مشبک گالوانیزه شده در طی فرآیند گالوانیزاسیون گرم تا ۳۰ سال از خود پایداری و دوام نشان می دهد.

پیش از خرید سینی کابل به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سینی کابل مشبک

سایز و سطح مقطع سیم ها و کابل های عبوری

از جمله عواملی که پیش از انتخاب سینی کابل مشبک باید در نظر قرار داد، سایز و ابعاد سیم ها و کابل ها است. به طور کلی اندازه و سایز سینی کابل های مشبک باید متناسب با تعداد کابل ها و سیم های عبوری تعیین شود. طبق استاندارد های موجود در سینی کابل ها، نباید کابل ها و سیم های برق روی یکدیگر قرار گیرند.

پوشش سینی کابل

از دیگر عواملی که پیش از خرید سینی کابل مشبک، باید در نظر گرفت، پوشش سینی کابل است. در صورتی که مسیرهای سیم کشی و کابل کشی از محیط های روباز عبور کند، باید از سینی کابل مشبک گالوانیزه استفاده کرد. چرا که این سینی کابل در مقایسه با سایر سینی کابل های موجود در بازار، در برابر رطوبت از خود مقاومت بیشتری نشان داده و به همین دلیل از طول عمر زیادتری برخوردار هستند‌.

تخمین متراژ سینی کابل

به طور کلی طراحی و ساخت سینی کابل مشبک بر اساس استاندارد ها انجام شده و به همین دلیل از اندازه ها و سایز های مشخصی برخوردار هستند. پیش از اقدام به خرید سینی کابل، باید مسیرهای احتمالی تاسیسات برقی، از پیش بررسی شده و مطابق با طول مسیر سینی کابل سفارش داد.

قیمت سینی کابل

از دیگر عواملی که در هنگام خرید سینی کابل باید مورد ارزیابی قرار گیرد، می توان به قیمت آن اشاره کرد‌ به طور کلی عوامل متعددی بر قیمت سینی کابل مشبک تاثیرگذار هستند‌ که از جمله ان ها می توان به ابعاد و اندازه، متریال به کار رفته در آن ها، نوع فرآیند گالوانیزاسیون اشاره کرد.

اتصالات سینی کابل مشبک

از آنجایی که مسیر های تاسیسات برقی از پیچ و خم های گوناگون تشکیل شده اند، برای سینی کشی، به اتصالات نیاز خواهد بود. از جمله اتصالات سینی کابل مشبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سه راهی ها
 • زانویی های افقی و عمودی ۹۰ درجه
 • زانویی های ۴۵ درجه
 • مفصل ها
 • ساپورت های سقفی و دیواری

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید سینی کابل مشبک ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵

برچسب‌ها:, , ,