لوله گالوانیزه ضد زنگ

لوله گالوانیزه ضد زنگ و کاربردهای آن در صنعت

لوله گالوانیزه ضد زنگ یکی از پرکاربردترین لوله های فولادی در پروژه های مبتنی بر طراحی شبکه های پایپینگ حامل سیال می باشد که توانسته است در محیط های پر تنش استحکام و دوام بسیار بالایی را از خود نشان دهند. همان طور که از نام این لوله ها مشخص است از طریق اعمال فرآیند گالوانیزاسیون در برابر هرگونه زنگ زدگی محافظت می شوند.

لوله گالوانیزه ضد زنگ کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارند چرا که انتقال سیالات خصوصاً عناصر گازی نقش فوق‌العاده موثری در تأمین انرژی مراکز تولیدی دارند و به همان نسبت احداث یک سیستم لوله کشی اصولی بر پایه لوله گالوانیزه ضد زنگ که خط مسیر انتقال مواد مختلف را میسر کند، ضروری و حیاتی خواهد بود. لذا از جمله مراکزی که امروزه در حال استفاده از لوله گالوانیزه ضد زنگ می باشند عبارتند از :

  • صنایع نفت و گاز و پالایشگاه ها
  • پثروشیمی
  • صنایع تولید دارو
  • مراکز توزیع آب شهری
  • صنایع تولید مواد شیمیایی مختلف
  • مراکز فرآوری انواع مواد غذایی

پوشش های محافظ لوله گالوانیزه ضد زنگ

علیرغم مقاومت بسیار بالای لوله های فولادی همواره سعی می شود از طریق بکارگیری یک پوشش نازک از عناصر ضد زنگ مانند “روی” مذاب بر روی لوله ها از خوردگی های ریز در طولانی مدت جلوگیری کنند. روش های متعددی برای اعمال پوشش محافظ لوله گالوانیزه وجود دارد که رایج ترین آن hot dip galvanizing می باشد که در آن لوله ها و همچنین اتصالات لوله فولادی را در یک حمام مذاب فلز “روی” در دمای ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد غوطه ور می کنند.

این روش باعث می شود تا کلیه منافذ ریز داخلی و غیر قابل دسترس لوله ها به طور کامل پوشیده شوند تا از این طریق از زنگ زدگی و خوردگی های زودرس جلوگیری کنند. البته روش های دیگری مانند گالوانیزه سرد و یا حتی اسپری کردن محلول “روی” نیز وجود دارد که با توجه به شرایط بسیار پر تنش محیط های صنعتی اغلب مدیران سعی در تهیه لوله گالوانیزه ضد زنگ به روش تولیدی مذکور دارند.

این پوشش های محافظ با وجود ضخامت اندک اما قدرت چسبندگی بسیار بالا عملاً سطح بستر لوله فولادی را به طور کامل از محیط بیرونی جدا و سطح تماس را از بین می برند.

طبیعتاً با وجود عدم تماس مستقیم با عوامل محیطی هیچگونه فرسایش در لوله ضد زنگ اتفاق نمی افتد. به طور کلی می توان اینگونه عنوان کرد که مقاومت فیزیکی فولاد همراه با پوشش های گالوانیزه یک همپوشانی فوق‌العاده ایده آلی را ایجاد کرده است که منجر به طول عمر و پایدار بیشتر لوله ها شده است.

لوله گالوانیزه ضد زنگ

مواد و متریال ساخت لوله گالوانیزه ضد زنگ

پایه و اساس ساخت لوله گالوانیزه ضد زنگ آلیاژهای فولاد با یک درصد مشخص از عنصر کربن (carbon) می باشد البته از لحاظ ماهیت ساختاری تشکیل شده از فلز آهن به همراه کربن، نیکل، کروم، وانادیوم، منگنز هستند که در مجموع آلیاژ فولاد را ایجاد می کنند. این نوع فلز به جهت مقاومت بی نظیری که در مقابل فشار، ضربه و همچنین عوامل محیطی متعدد دارد اغلب به عنوان اولین گزینه برای پروژه های لوله کشی انتخاب می شوند.

لوله گالوانیزه ضد زنگ گونه ای از لوله های فولادی هستند که به دلیل طی فرآیند گالوانیزه عملاً استحکام و دوام خود را در برابر رطوبت که اصلی ترین عامل خورندگی و فرسایش فلزات است، افزایش داده اند. لوله گالوانیزه ضد زنگ اغلب به دو گونه ی لوله فولادی بدون درز (seamless) و درز دار دسته بندی می شوند.

لوله های بدون درز به عنوان لوله مانیسمان نیز شناخته شده اند که در روند ساخت آن ها از فرآیند جوش بکار گرفته نمی شود، حال آنکه در مورد لوله گالوانیزه ضد زنگ درزدار بعد از آنکه ورق های فولادی در ابعاد مشخص برش داده شدند و شکل دهی کامل اتفاق افتاد از پروسه ی جوشکاری نیز استفاده می شود.

لوله گالوانیزه ضد زنگ

ابعاد و سایز لوله ضد زنگ

با توجه به گستره ی بسیار وسیع شبکه های لوله کشی در صنایع مختلف، و جهت پاسخگویی به تمام نیاز های یک پروژه لازم است که کلیه ی قطعات و تجهیزات پایپینگ اعم از اتصالات رزوه ای و انواع لوله گالوانیزه ضد زنگ در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و در حجم انبوه تولید شوند.

درواقع سایز لوله ارتباط مستقیمی با عناصر موجود و جاری درون لوله ها دارند و در مورد انتقال انواع سیال می توانیم ابعاد بسیار وسیع تر و عظیم تری را تهیه کنیم چرا که لوله گالوانیزه ضد زنگ قابلیت استفاده به صورت زیر مصالح یا تو کار را نیز دارند که در چنین شرایطی خصوصاً در خطوط انتقال توزیع سیال از منبع مرجع، لوله های بسیار قطورتر و با ابعاد بزرگتر بکار گرفته می شوند.

از آنجایی که لوله گالوانیزه نیز در دو مقوله ی پشتیبانی و حمایتی کابل های برق و همچنین خط توزیع سیال استفاده می شوند، هر دوی اینها از لحاظ ماکزیمم و مینیمم سایز طراحی متفاوت هستند اما به عنوان یک قاعده ی کلی می توان برای لوله های حامل سیال ابعاد ½ اینچ ، ۱، ۲، ½ ۲، ۳، ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، و ۲۰ اینچ را برشمرد.

البته برای گونه های لوله گالوانیزه ضد زنگ برق این مقادیر قدری با فاصله نسبت به لوله های سیالات هستند. در مقابل از لحاظ ضخامت نیز در یک دامنه ی نسبتاً محدود در اندازه های ۱٫۵، ۲ و ۳ میلیمتر و حتی در مواردی به ۴ میلیمتر نیز می رسند.

لوله گالوانیزه ضد زنگ

خرید انواع لوله فولادی

از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار که لازم است همواره قبل از خرید لوله گالوانیزه ضد زنگ مد نظر قرار دهید شرکت سازنده و یا برند محصول است که به طور همه جانبه می تواند سایر المان ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. درواقع شرکت های معتبر و شناخته شده، ساخت و تولید و یا تهیه ی انواع لوله فولادی را بر اساس استانداردها و یک چارچوب از قبل معین شده در پی می گیرند که طبیعتاً اطمینان از کیفیت محصول از هر نظر برای ما میسر خواهد شد.

شرکت پتروکاسپین به عنوان یک مجموعه ی مطرح ملی همواره در نظر دارد تا آنچه که در مورد خرید یک محصول با کیفیت صنعتی وجود دارد را از ارائه ی مشاوره قبل خرید و همچنین توزیع اقلام درخواستی به سهولت برای مشتریان مهیا شود.

جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه ضد زنگ می توانید با مشاوران و کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت خرید آنلاین انواع محصولات شرکت پتروکاسپین به سایت اینترنتی pcp.ir مراجعه نمایید.

تماس جهت مشاوره و خرید لوله گالوانیزه ضد زنگ : ۰۲۱۴۱۸۰۵

برچسب‌ها:,