لوله pg

لوله pg چیست و چه کاربردی در صنایع گوناگون دارد؟

لوله pg از جمله لوله های برق پر طرفدار در صنعت است که به علت وزن کم کاربرد فراوانی پیدا کرده است. به طور کلی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، لوله هایی تولید شده است که ضخامت بسیار کمی داشته و در عین حالی کارایی آن ها دوچندان است.

عمدتا طراحی بهینه این دسته لوله های فلزی سبب شده تا لوله pg ضمن داشتن ضخامت کم؛ از وزن کمتری برخوردار شده و از قیمت کمتری برخوردار شود‌. به همین دلیل روز به روز به طرفداران این دسته از لوله های فلزی اضافه می شود.

ویژگی های لوله pg

به طور کلی طراحی لوله پی جی به گونه ای است که این لوله ها ضمن داشتن استحکام بسیار بالا، وزن بسیار کمی نیز داشته باشند‌. بنابراین می توان گفت که مشخصه اصلی لوله pg وزن و ضخامت بسیار کم است. اگر چه این دسته از تجهیزات نسبت به سایر لوله های موجود در بازار از ضخامت بسیار کمتری برخوردار است اما استحکام بسیار خوبی داشته و به عنوان روکش و محافظ کابل ها و سیم های برق، از آن ها در برابر عوامل خارجی مانند برخورد اجسام تیز و برنده، حیوانات موزی، اشعه ماورای بنفش خورشید و بسیاری از عوامل دیگر محافظت می کند.

از طرفی این نوع از لوله های فلزی به علت دارا بودن روکشی از فلز روی، در برابر رطوبت و خوردگی از خود مقاومت نشان داده و به همین دلیل از طول عمر بیشتری نیز برخوردار هستند. از دیگر مزایای استفاده از لوله pg می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوام و طول عمر بسیار بالا
 • غیر قابل اشتعال
 • محافظت از کابل ها و سیم ها در برابر نویز ها و میدان های مغناطیسی
 • مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه
 • مقاومت در برابر فشار نیروهای خارجی

نحوه گالوانیزاسیون لوله pg

عمدتا اجرای عمل گالوانیزاسیون بر لوله فولادی سبب می شود تا در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم شود. به طور کلی دو روش به منظور آبکاری سطح لوله pg استفاده می شود. که در ادامه به بیان ان ها خواهیم پرداخت:

روش آبکاری سرد

در این فرآیند به منظور تولید لوله pg در ابتدا لوله ها با ضخامت معین تهیه شده و سطح آن ها تمیز می گردد. سپس محلولی با ماهیت اسیدی به سطح آن ها پاشیده می شود. این محلول با اتم های موجود در سطح لوله واکنش نشان داده و باعث شکسته شدن پیوند میان ان ها می شود.

با شکسته شدن پیوند بین اتم های فولاد، اتم های فلز روی با اتم های فولاد پیوند برقرار می کنند. به این ترتیب پوششی از فلز روی با عمق نسبتا کم در سطح لوله pg قرار می گیرد‌.

لوله pg

روش آبکاری گرم

در این روش حمامی مذاب فلز روی تهیه شده و لوله های فولادی پس از عملیات تمیزکاری درون آن فرو برده می شوند. از آنجایی که دمای این حمام بسیار بالاست، اتم های سطح لوله فولادی شکسته شده و اتم های فلز روی جایگزین آن ها می شود.

به دلیل دمای بالای این حوضچه، فلز روی می تواند تا عمق مناسبی از سطح لوله فولادی نفوذ کند. پس از پایان عملیات آبکاری گرم، لوله های فولادی از درون حوضچه بیرون آمده و سطح آن ها تمیز می گردد تا به این واسطه فلز روی اضافی از روی سطح خارج گردد‌. از آنجایی که عمق فلز روی در این روش بسیار بیشتر از عمق فلز روی در روش آبکاری سرد است، عمدتا از این روش به منظور آبکاری لوله های فولادی استفاده می شود.

لوله pg چه کاربردی دارد؟

به طور کلی لوله pg به سبب وزن بسیار پایین، استحکام بسیار بالا و ضخامت کمی که دارد، کاربرد بسیار زیادی در صنایع گوناگون پیدا کرده است. عمدتا از این دسته از لوله های فولادی به منظور انتقال سیم ها و کابل های تاسیسات برقی استفاده می شود.

از آنجایی که سطح لوله pg در طی فرآیندهای گالوانیزاسیون از فلز روی پوشانده می شود از آن می توان در محیط های باز و غیر مسقف نیز استفاده نمود. به طور کلی استفاده از این لوله ها سبب می شود تا حد زیادی عمر تجهیزات برقی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند‌. از جمله کاربرد های لوله pg می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع ساختمان سازی
 • نفت و گاز و پتروشیمی
 • نصب دوربین های مدار بسته
 • کابل های آسانسور
 • پاساژ ها
 • و…

لوله pg

اتصالات لوله pg کدامند؟

به طور کلی استفاده از اتصالات در تاسیسات برقی ساختمان ها امری لازم و ضروری به شمار می رود. چرا که مسیر های لوله کشی عمدتا با انحرافاتی همراه بوده و در برخی از موارد امکان خم کردن لوله وجود ندارد. به همین دلیل اتصالات گوناگونی برای اتصال و تغییر مسیر لوله برق طراحی و تولید شده که در ادامه به بیان ان ها می پردازیم:

زانویی ها

از جمله اتصالات پر کاربرد در تاسیسات برقی، می توان به زانویی ها اشاره کرد. به طور کلی این تجهیزات وظیفه دارند مسیر حرکت لوله pg را به اندازه ۹۰ یا ۴۵ درجه تغییر دهند.

بست

به طور کلی این دسته از تجهیزات به عنوان پایه و نگهدارنده لوله pg و نصب ان بر روی دیوار و یا سقف به کار گرفته می شوند.

بوشن ها

به طور کلی بوشن ها از جمله اتصالاتی هستند که وظیفه دارند لوله های هم سایز را به یکدیگر متصل کنند. برخی از انواع این تجهیزات برای اتصال لوله برق به جعبه تقسیم و یا پریز های برق و تلفن نیز استفاده می شود.

تبدیل ها

از دیگر اتصالات پر کاربرد لوله pg می توان به تبدیل ها اشاره کرد. به طور کلی این دسته از اتصالات وظیفه دارند، لوله هایی با سطح متفاوت را به یکدیگر متصل کنند.

قیمت لوله pg چگونه ارزیابی می شود؟

به طور کلی قیمت لوله برق pg به علت ضخامت و وزن بسیار کمتری که دارد، بسیار مناسب تر از سایر لوله های فولادی موجود در بازار است. اما با این حال این دسته از تجهیزات برقی ساختمان ها عمدتا بر اساس سایز سطح مقطع و طول هر شاخه مورد ارزیابی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این لوله ها مطابق با استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده است. به همین دلیل در هنگام خرید به استاندارد های لوله ها و نیز رزوه کاری انجام شده در ان ها باید توجه نمود

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید لوله pg ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵

برچسب‌ها:, , , , , ,