گریتینگ فلزی

گریتینگ فلزی چیست و انواع آن کدامند؟

گریتینگ فلزی چیست و انواع آن کدامند؟

گریتینگ فلزی از جمله سازه های پر کاربرد در صنایع است که به سبب ویژگی هایی که دارد، استفاده از آن روز به روز بیشتر شده است. این نوع از سازه های فلزی عموما برای ساخت مسیرهای عبور و مرور مانند راه پله ها در صنایع گوناگونی از قبیل صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه های بخار و … استفاده می شود. به طور کلی استفاده از سازه های گریتینگ ضمن کاهش زمان ساخت مسیر مورد نظر، ایمنی بسیار زیادی داشته و باعث عبور هوا و نور می شود.

به همین دلیل استفاده از آن ها در صنایع مرسوم شده است. این سازه ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر سایش و رطوبت موجود در هوا از خود مقاومت بسیار زیادی نشان داده و از افتادن افراد از روی پله ها جلوگیری کنند.

ویژگی های گریتینگ فلزی

به طور کلی این دسته از سازه های مشبک از به هم پیوستن چندین نوار فلزی تشکیل می شوند. از آنجایی که ورق به کار رفته در تولید این سازه عمدتا فولاد انتخاب می شود، گریتینگ فلزی از استحکام فوق العاده بالایی برخوردار است. طراحی این سازه ها و قرارگیری تسمه ها به صورت عمودی سبب می شود تا مقاومت سازه در برابر نیروهای خارجی چندین برابر شده و وزن بسیار زیادی را تحمل کند.

به طور کلی مشبک بودن این نوع از سازه فلزی سبب می شود تا نور به خوبی از آن عبور کرده و آب باران در کف آن تجمع نکند. به این ترتیب سازه کمتر در معرض رطوبت قرار داشته و طول عمر آن بیشتر خواهد بود.

گریتینگ فلزی

انواع گریتینگ فلزی

به طور کلی گریتینگ های فلزی موجود در بازار بر حسب نوع ساخت به دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گریتینگ تسمه در تسمه

گریتینگ تسمه در تسمه از جمله پر طرفدارترین گریتینگ های موجود در بازار است. این نوع از سازه ها در برابر نیروهای خارجی مقاومت بیشتری از خود نشان داده و استحکام بیشتری دارد. به طور کلی در گریتینگ فلزی تسمه در تسمه سایز تسمه های باربر و تسمه های ارتباط دهنده یکسان در نظر گرفته می شود.

گریتینگ تسمه در نیم تسمه

نحوه تولید این نوع از گریتینگ های فلزی مانند گریتینگ های تسمه در تسمه بوده با این تفاوت که در این نوع از سازه ها به جهت کاهش هزینه های ساخت، ارتفاع رابط ها نصف ارتفاع تسمه های باربر و اصلی در نظر گرفته می شود.

گریتینگ تسمه در میلگرد

نوع دیگری از گریتینگ های فلزی، گریتینگ تسمه در میلگرد است. در این مدل از گریتینگ ها، به جای تسمه های رابط از میلگرد ها استفاده می شود.

سازه پله فلزی

گریتینگ پله از جمله پرکاربردترین گریتینگ های موجود در بازار است. همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است، عموما از این سازه ها به منظور ساخت راه پله های فرار در ساختمان ها و معابر موجود در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می شود.

گریتینگ فلزی

ویژگی های گریتینگ فلزی گالوانیزه

به طور کلی گریتینگ گالوانیزه از جمله پر کاربرد ترین و با کیفیت ترین گریتینگ های موجود در بازار است. متریال به کار رفته در این دسته از سازه های فلزی عمدتا فولاد در نظر گرفته شده است تا به این ترتیب استحکام سازه افزایش پیدا کند. به طور کلی به منظور جلوگیری از فرسایش و نیز افزایش مقاومت سازه در برابر رطوبت و خوردگی پوششی از فلز روی، بر سطح فولاد به کار رفته در گریتینگ فلزی، قرار داده می شود.

عمدتا برای افزایش طول عمر گریتینگ فلزی، پوشش مورد نظر از طریق فرآیندهای گالوانیزاسیون گرم روی سطح ورق های فولادی قرار داده می شود. در طول این فرآیند حوضچه ای از فلز روی مذاب در دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد تهیه و ورق ها پس از عملیات تمیز کاری به درون ان ها فرو برده می شوند. دمای بالا سبب می شود تا پیوند میان اتم های فولاد شکسته شده و اتم های فلز روی جایگزین آن ها می شوند.

پیش از خرید گریتینگ فلزی به چه نکاتی باید توجه گردد؟

به طور کلی پیش از خرید گریتینگ فلزی باید به نکات متعددی توجه کرد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

جنس گریتینگ

به طور کلی پیش از آنکه به انتخاب و خرید گریتینگ فلزی پرداخته شود، باید محل مورد استفاده آن نیز تعیین گردد. در صورتی که گریتینگ مورد نظر در محیط های روباز مورد استفاده قرار می گیرد، باید متریال به کار رفته در ساختار آن، در برابر رطوبت و سایش مقاوم باشد تا به این ترتیب در طول زمان دچار آسیب دیدگی نشود.

مش بندی گریتینگ

مش بندی گریتینگ فلزی از جمله عوامل بسیار مهمی است که پیش از خرید آن باید تحت بررسی قرار گیرد. منظور از مش بندی، اندازه فاصله بین هر دو تسمه عبوری است. هر چه فاصله بین دو تسمه کمتر باشد، گریتینگ دارای مش ریز تری خواهد بود.

نوع گریتینگ مورد نظر

به طور کلی گریتینگ های فلزی دارای انواع گوناگونی بوده و هر یک ویژگی های به خصوصی دارند. بنابراین پیش از خرید گریتینگ فلزی مورد نظر بهتر است در ابتدا نوع آن مشخص گردد.

حجم گریتینگ مورد نظر

از دیگر عواملی که پیش از خرید گریتینگ فلزی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، حجم و مقدار گریتینگ مورد نیاز است. برای اینکار ابتدا باید نقشه کلی و مسافت مورد نظر تعیین شود و از روی آن مقدار و حجم گریتینگ مورد نظر تخمین زده شود.

گریتینگ فلزی

عوامل موثر بر قیمت گریتینگ فلزی

عمدتا عوامل متعددی در قیمت گریتینگ ها تاثیر گذار است که از جمله مهمترین آن ها می توان به متریال به کار رفته در آن ها اشاره کرد. به طور کلی در صورتی که در ساختار گریتینگ مورد نظر از فولاد گالوانیزه شده استفاده شود، این سازه ها از قیمت بیشتر برخوردار خواهند بود.

مش بندی گریتینگ ها نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن ها است. در صورتی که مش بندی سازه ریز باشد، سازه از ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود. لازم به ذکر است که عمدتا گریتینگ فلزی مطابق با نظر و خواسته مشتری طراحی و تولید می شود. به این ترتیب نظر مشتری از دیگر عواملی است که بر قیمت گریتینگ فلزی تاثیر گذار هستند.

پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان در زمینه ی خرید گریتینگ فلزی ، پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید. تلفن فروش : ۰۲۱۴۱۸۰۵

برچسب‌ها:, , , , ,